|
|
|
LinkBack | Ämnesverktyg |
|
|
#1 |
|
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 440
Sharp$: 4116Stats: - - ROI: % Vinstprocent: % |
V75 Axevalla 26 feb
V75 på Axevalla mellan Skara och Skövde. Några av höjdarna i kuskligan är ej med (Björn och Örjan) Då får de andra i toppen (Erik och Ulf) hugga efter bitarna.
Här en första liten utgångsidé som jag bygger på när jag får kloka kommentarer. Avd 1: 9 Unico Broline har lysande form och bakspår på Axevalla i ett voltlopp behöver inte vara fel. Avd 2: Ynglingslopp, voltstart från två fållor. Omstarter och ston, Håhå jaja. Marc Elias sticker ut som veteran i gänget och 14 Kattis J Boko har 1-2-1 i år. Avd 3: Discon lockar mig inte så mycket men däremot är 8 Chapuy en rolig spikidé. Friskusen Åke laddar och gör en äkta Linblommare ända in i mål. Avd 4: 5 Versace Broline är mitt förstastreck här. Men 11 Rally Gunnar ser hungrig ut. Jänkarvagn nu. Avd 5: Erik o Ulf. 1 Rocket Boy och 7 Solkattens Eros är mina första streck. Avd 6: Stökigt vildavästernstolopp. Många här. 4 Hattusa med Ulf och 14 Zante Grif med Erik blir förstastrecken. Kanske Crebas, Ingves och Flemming oxå. Avd 7: Lås på Ulf och Erik. Senast redigerad av bosseguldheden den 2022-02-24 klockan 17:04. |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Hazard Boko struken. Nu blir det ännu enklare för Disco. Tur att jag lirade en trippel (Oddset) redan igår hos SvS med Disco som vinnare.
|
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 440
Sharp$: 4116Stats: - - ROI: % Vinstprocent: % |
Ett hack ner bakom vingen för Chapuy oxå.
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Det känns något osannolikt att Chapuy skall lugga spets av både Disco, Remarkable Feet och Västerboonthenews? Riktiga startraketer alla tre.
__________________
"En bra spik är en spik som vinner" |
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Visst ser det ganska favoritbetonat imorgon ? Svårt att hitta troliga stänkare under 10%.
Några långskott. 6 Dats So Cool 5%. Tar nog piken men en felfri Four Guys och formtoppade Unico blir nog närgångna på långa upploppet. 9 Don’t Be Shy 6%. Johan S satte ditt stänkaren Mahara Ghuta på Åby igår och har nog lite smygform på sina fina märrar. Men spår 2 i volt och 14 motståndare är tuffa papper. Välstammade 12 Global Bodyguard 9% känns väl bortlottad och måste ha flyt och överpace. Men duger gott i klassen. 5 Boke Palema 7% gör debut för Crebas på hemmabanan. Risk för tappstart men hästen är segstark och går alltid bra till slut. |
|
|
|
|
|
|
#6 | |
|
Citat:
|
||
|
|
|
|
|
#7 |
|
Ja 15 hästars stolopp med två volter varav ett Lärlingslopp är väl som upplagt för lite oväntade händelser. Och Klass 2 är ju en klassisk skräll historia. Men även i dessa lopp bedömer jag minst 50% av hästarna är mer eller mindre chanslösa.
God tur med skrälletandet Shooter. |
|
|
|
|
|
|
#8 | |
|
Citat:
|
||
|
|
|
|
|
#9 |
|
Tidiga attraktionen förutom själva jackpoten är att Disco 2022 inte håller undan i liknande lopp på Axevalla mer än 50/50
|
|
|
|
|
|
|
#10 |
|
Jag brukar spela emot Disco Volante, men om han inte vinner detta loppet så kommer han aldrig vinna på V75 igen. Uselt motstånd, kort distans och innerspår. Men jag kommer nog gardera honom ändå om han blir alltför stor favorit.
__________________
"En bra spik är en spik som vinner" |
|
|
|
|
|
|
#11 |
|
Daniel Berglund V75 Axevalla på Service Plays
|
|
|
|
|
|
|
#12 |
|
Ulf Ohlsson kan konsten att packa, men här är fältet mindre -- och upploppet längre. Om någon har sin dag så kan kepsen komma att betyda en hel del här, och den känns klart mogen att testa emot till 70%
|
|
|
|
|
|
|
#13 |
|
Jag har tagit morgondagens spel kassa och skickat till Ukraina. Gör gärna så ni oxå. Iaf en del av den. Troligen kan jag inte hålla mig fullt ut så det kanske blir ett litet för typ 100:-
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Executive (+5) |
|
|
|
|
|
|
#14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
#15 |
|
__________________
Sharp dressed man To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts. Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Yankee (+5) |
|
|
|
|
|
|
|